רפורמת הכשרות אושרה בכנסת: הנה כל מה שצריך לדעת עליה

לאחר דיונים שנמשכו עשרות שעות, רפורמת הכשרות אושרה היום (רביעי). אלפי הסתייגויות שהוגשו נדחו על ידי הוועדה, ובודדות אושרו בהסכמת הקואליציה. במפלגות החרדיות ובמטה המאבק זועמים על המהלך, ובש”ס הגיבו כי המרחב הציבורי בישראל עומד להפוך ל”לא כשר”.

אז מה יקרה עכשיו? הנה מה שאתם צריכים לדעת על רפורמת הכשרות

  • החל מתחילת שנת 2023, שוק הכשרות יפתח לתחרות מלאה, וגופים פרטיים שיקבלו אישור מהממונה על הכשרות ברבנות הראשית – יוכלו להעניק כשרות.
  • מועצת הרבנות הראשית, או לחילופין שלושה רבנים, יוכלו לקבוע סטנדרט כשרות שעל פיו יוכלו לפעול הגופים הפרטיים שיתנו את הכשרויות.
  • החל מתחילת שנת 2022 מועצות דתיות יוכלו לתת כשרות בכל הארץ ולא רק בערים וברשויות אליהן הן שייכות.
  • מחירי תעודת הכשרות לא יהיו אחידים, והם יקבעו על ידי גופי הכשרות והמועצות הדתיות
  • כל גופי הכשרות למעט המועצות הדתיות יוכלו לתת כשרות למוצאי ייבוא
  • משגיחי הכשרות יחוייבו בהסמכה של הרבנות הראשית
  • יבוצע פיקוח פרלמנטרי של הוועדה על יישום החוק
יו”ר הוועדה ח”כ יוליה מלינובסקי בהצבעה על רפורמת הכשרות (צילום: דוברות הכנסת)

”המרחב הציבורי בישראל עומד להפוך ללא כשר”

בש”ס תקפו בחריפות את אישור הרפורמה: "זהו יום עצוב לעם ישראל, שבו אבן גדולה בחומת המדינה היהודית נופלת. המרחב הציבורי בישראל עומד להפוך ל"לא כשר".

"כהנא תתפטר" – קרדיט וידאו: מטה המאבק ברפורמת הכשרות

”מאחורי ה"רפורמה" אין כוונה להיטיב עם צרכני הכשרות שעתידים לשלם ביוקר, אלא לזרוע חורבן ובלבול בתחום, ולפתוח שוק פרוע של ארגוני כשרות פיקטיביים שיכשילו המוני יהודים במאכלות אסורות”.

”השר מתן כהנא הוא המוציא לפועל של ליברמן ומלינובסקי בדרך להחרבת הסטטוס קוו ופגיעה קשה במוסד הרבנות הראשית” נמסר מש”ס.

סיעת יהדות התורה גם תקפו את ההחלטה והגיבו: "רפורמת הכשרות שאושרה היום בועדה לשירותי דת מהווה קריסה ערכית מוחלטת שמבצעת קואליציית הזדון של בנט-לפיד-ליברמן-כהנא נגד המסורת ושומרי הכשרות בישראל. מדובר ביישור קו עם רודפי הדת ואלו המבקשים להרוס את מוסד הרבנות."

כינוס נגד הרפורמה, היום בתל אביב (צילום: מטה המאבק ברפורמת הכשרות)

ח”כ יעקב אשר מיהדות התורה אמר: ”100 שעות דיוני הוועדה בהם השתתפנו הוכיחו מעל לכל ספק שמדובר ברפורמה שאין לה דבר וחצי עם הוזלת מחירים, להיפך. ימינה וישראל ביתנו מבצעים חיסול ממוקד למוסד הרבנות הממלכתי שהקים הרב קוק זצ"ל עוד בימי המנדט הבריטי. זהו חילול ד', מה שהבינו הגויים לא מבינים היום לצערנו בממשלת ישראל".

ח"כ מקלב: "אני כואב מאוד" קרדיט תמונה: דוברות הכנסת

יו"ר הוועדה, ח"כ יוליה מלינובסקי אמרה: ”שברנו את מונפול הרבנות. מה שכואב להם זה השליטה והכח לקבוע לכולנו. ייתכן שלא חשבנו מספיק ויבואו עוד תיקונים. אין חוק שלא עובר תיקונים. עשינו מהפכה. העברנו בוועדה את הרפורמה, שתייעל את מערך הכשרות בישראל תוזיל עלויות, תוריד את יוקר המחייה ותטיב עם בעלי העסקים ששילמו עד עכשיו ביוקר עבור תעודת הכשרות".

הרב עמיחי אליהו יו"ר איגוד רבני קהילות מסר: ”מתן כהנא הפך להיות הקבלן המבצע של גלעד קריב והתנועה הרפורמית. מתן, חבל שההיסטוריה לא תזכור את הזכויות שלך כלוחם למען ביטחון ישראל, אלא כנהג D9 שמרסק את היהדות במדינה”

לעומת התגובות הקשות, יש כאלה שלא נבהלים, ודוקא שמחים על השינויים הצפויים . ביניהם, הרבנים מתנועת נאמני תורה ועבודה, המברכים על אישור רפורמת הכשרות.
"אחרי למעלה מעשור בו הובילה התנועה מהלכים לשיפור מערך הכשרות בישראל, אנו מברכים על אישור הרפורמה בכשרות בועדה.
הצעת החוק, לה היינו שותפים, מביאה בשורה חשובה עבור כל מי הכשרות חשובה לו.
רפורמת הכשרות צפויה לייצר תחרות, שתביא לביזור הכוח, להתייעלות המערכת לשקיפות רבה ייתר ובסופו של יום לכשרות טובה יותר עבור אזרחי מדינת ישראל."

הרבנים הראשיים – צילום דוברות הרבנות הראשית

הרבנים הראשיים לישראל בקריאה משותפת: "מתווה הכשרות החדש – עקירת יהדותה של מדינת ישראל, הרפו ידיכם מקודשי ישראל"!

הרבנים הראשיים לישראל הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף שליט"א והרב הראשי לישראל הגאון רבי דוד לאו שליט"א יוצאים היום (רביעי) במכתב משותף ותקיף נגד מתווה הכשרות שאושר.

הרבנים הראשיים מגדירים את המתווה החדש "הרס הכשרות המביא לידי ביטוי מגמה לעקירת יהדותה של מדינת ישראל"

עוד קוראים הרבנים הראשיים בקריאה לעצור הליך זה מיידית, וכן קוראים לרבני ישראל לעמוד בפרץ ולא לתת כשרות במקום שלא הוסמכו לכך ע"י מועצת הרבנות הראשית.

מכתבם המלא של הרבנים הראשיים:

ההחלטה על מתווה הכשרות החדש שהתקבלה היא הרס הכשרות ומביאה לידי ביטוי מגמה לעקירת יהדותה של מדינת ישראל, צעד נוסף להפיכת מדינת ישראל למדינת כל אזרחיה.

כל מי שעיניו בראשו רואה את הרמת היד בתורת משה, סטייה מן הדרך שהתוו לנו גדולי ישראל זיע"א מייסדי הרבנות הראשית ובראשם מרן הגראי"ה קוק זצ"ל ומרן הראשון לציון הגר"י מאיר זצ"ל והרבנים הראשיים לדורותיהם דרכם הייתה להקים בארץ ישראל מדינה יהודית.

ההרס הרוחני במסווה של הרפורמה זו כסות עיניים שאחריתה מי ישורנו.

בחלל חדרי זוממי השינוי מהדהדים כבר קולות נוספים בענייני גיור ונישואין מחוץ למסגרת הרבנות הראשית שיביאו בהכרח להפרדת קהילות בישראל. שמירה על האחדות שהייתה משאת נפשם של מייסדי הרבנות נחתכת בלהבי ברזל.

אנו אפופי חרדה לבאות, אנו פונים בקריאה: הרפו ידיכם מקודשי ישראל! ענייני ההלכה והדת מסורים בידי רבני ישראל, אין להעלות על הדעת שבמחי יד יחריבו בניין שלם במגמה לרצות גורמים מסוימים.

מתוך אחריות כבדה לעם ישראל ולארץ ישראל אנו קוראים לעצור הליך זה מיידית.

אנו קוראים לכל רבני ישראל, עמדו בפרץ, הרגישו את האחריות המוטלת על שכמכם, דעו כי על כתפנו מוטלת אחריות לקיומו של היישוב היהודי בארץ ישראל ואין שום זכות לשום גורם לקבוע חוקים שהם נגד חוקי תורתנו הקדושה.

אנו קוראים לרבני ישראל לבל יהין רב לתת כשרות שלא במקום שהוסמך לכך ע"י מועצת הרבנות הראשית לישראל.

רבני ישראל הממשיכים את הדרך המסורה מדור דור ישמרו על זכותם להביע את דבר ה' ללא חת וללא מורא."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Like
Close
דתילישס © כל הזכויות שמורות
Close