שנת שמיטה, עד מתי? המדריך המלא לשגרת מסעדות ללא חשש שמיטה

שנה חדשה, שנת אפטר שמיטה. השגרה כבר כאן ואנחנו מוכנים לקראתה. אבל רגע! האם אפשר לחזור לשגרה רגילה ולאכול במסעדות את תוצרת הארץ הטובה? ולאותם שהקפידו על שמיטה לחומרה, האם אפשר לאכול במסעדות שנהגו בשנת השמיטה בהיתר מכירה? או בקיצור, שנת שמיטה עד מתי? נדרשנו לשאלות הרבות וההפננו את הספקות לבית הוראה הכללי בירושלים וחזרנו עם תשובות.

שמיטה – רגע, מה הסיפור?

שנת השמיטה, חלה אחת לשבע שנים ובה על פי התורה האדם נדרש לעצור את עבודת האדמה. ואף להימנע מלסחור ביבול החקלאי, להפקיר אותו, לשמור על קדושתו. השנה החלה השמיטה ב – א' בתשרי תשפ"ב 7.9.2021 והסתיימה בכ"ט באלול תשפ"ב 25.9.2022. אך דיני השמיטה ביבולים השונים ממשיכים לתוך שנת תשפ"ג.

שנת שמיטה (צילום מסך אתר 'קרן השביעית')

שמיטה – עד מתי?

פנינו עם השאלה המטרידה רבים לבית הוראה הכללי ירושלים בנשיאות הגאון רבי בן ציון הכהן קוק, מגדולי הפוסקים. בתשובה מפורטת שקיבלנו, משיב הרב אברהם הכהן קוק, מו״צ בית הוראה הכללי ורב בבית שמש, כי שנת השמיטה אמנם הסתיימה מבחינת החקלאים, אך מבחינת אכילת הירקות – לאכזבת צרכני המסעדות שמקפידים על שמיטה לחומרא – נותר האיסור בעינו עוד כמה חודשים. בשורה התחתונה: עד חנוכה.

ובהרחבה:

לדבריו, את הפירות אפשר לאכול באופן מיידי, אך לירקות שנזרעו על ידי יהודי בשנת השמיטה יש דין מיוחד – איסור ספיחין, ואין לאוכלם.
רוב הירקות שישווקו בחורף הקרוב נזרעו עוד בשנת השמיטה, אך היקל החזון איש שלא צריך להמתין לאחר חנוכה, ולכן בחנוכה ניתן יהיה לאוכלם מלכתחילה. ישנם סוגי ירק בודדים שניתן יהיה לאוכלם עוד קודם לכן, וניתן לבדוק זאת בלוחות השמיטה. כמו כןיש להקפיד לרכוש סחורה מחנות המחזיקה בתעודת כשרות מגוף נאמן. 

הרב בן ציון הכהן קוק (צילום בית הוראה הכללי ירושלים)

עוד אומרים בבית ההוראה של הרב קוק כי אף אם בתעודת הכשרות של השנה החדשה לא תציין הרבנות המקומית שהמסעדה צורכת היתר מכירה, במידה והמסעדה פעלה בשמיטה על פי היתר מכירה, יש להיזהר ולהמתין כאמור עד חנוכה. לגבי אכילת פירות, אין צריך לחשוש, שכן לא קיים בהם איסור ספיחין. עוד ציין, כי בבית הוראה הכללי יש דעות פוסקים המחמירות להגעיל כלים בהם בישלו בהיתר מכירה.

לשאלות לבית הוראה הכללי בירושלים לחצו <<כאן>>

לא רוצים לפספס מה חדש באוכל הכשר? עקבו אחרינו באינסטגרם.
רוצים לקבל עידכון על ארוחות ואירועי דתילישס ? << לחצו כאן >>

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Like
Close
דתילישס © כל הזכויות שמורות
Close